Siahnete po knihe aspoň 1 deň v týždni? Ak áno, podľa prieskumu z roku 2015 patríte k tretine obyvateľov Slovenska, ktorá tak robí. Možno patríte k tým aktívnejším a ku knihe sa dostanete ešte častejšie. Ak je však pre vás aj jeden deň týždenne výzvou, vyskúšajte týchto 8 stratégií ako čítať viac.  

Vyhraďte si čas

Zahrňte čas na čítanie do vášho denného režimu. Nenechávajte to na náhodu, a namiesto toho si vyhraďte čas, kedy čítate a venujete tomu svoju stopercentnú pozornosť.

Zdá sa vám, že na knihy nemáte čas? Skúste sa zamyslieť, kde počas dňa strácate najviac času. Koľko času vám denne zaberie napríklad sledovanie televízie?

Ak je váš program počas dňa príliš nevyspytateľný, nájdite si čas na čítanie hneď ráno, alebo večer pred spaním. Ak na večer vymeníte televíziu za (tlačenú) knihu, zlepší sa aj vaša kvalita spánku.

Nájdite si vhodné prostredie

Ak máte možnosť, nájdite si doma špeciálne miesto na čítanie. Ideálne, ak to bude príjemné miesto, kde môžete čítať nerušene, napríklad obľúbené kreslo, posteľ, či balkón alebo záhrada.

Možno sa vám bude lepšie čítať v prostredí mimo domova. Čo tak obľúbená kaviareň alebo park? Vyskúšajte viacero miest, a zistite, čo pre vás funguje najlepšie.

Čítajte viac kníh naraz

Táto stratégia asi nebude fungovať pre všetkých, ale určite stojí za vyskúšanie. Nie vždy máme náladu na čítanie a nie vždy máme náladu na čítanie konkrétnej knihy. Pre tieto prípady je fajn, ak máte rozčítaných viacero kníh, a vyberiete si tú, na ktorú práve máte chuť. Osobne by som neodporúčal viac ako 2-3 knihy naraz. Zároveň je fajn, ak sú to rozličné žánre. Inak hrozí, že sa vám všetko zleje dokopy. Tiež odporúčam robiť si aspoň stručné poznámky, aby ste sa pri výmene kníh rýchlo dostali do „deja“.

Časom možno zistíte, že to, po akom žánri siahnete závisí aj od toho, kedy čítate. Osobne rád čítam ráno motivačnú literatúru, ktorá ma nakopne do pracovného dňa, a po beletrii radšej siahnem večer pred spaním.  

Stanovte si denné minimum

Vytvorte si zvyk čítať určitý počet strán každý deň. Nepreháňajte to a dajte si rozumný a zvládnuteľný cieľ, napríklad 20 strán denne. Nie je to tak veľa, aby vás to odradilo, alebo zabralo príliš veľa času. Zároveň sa vďaka tomu každý deň posuniete ďalej k svojmu cieľu čítať viac kníh. Stačí vytrvať.

Väčšina kníh má v priemere 350 strán. Ak si zaumienite prečítať 20 strán denne, knihu dočítate v priemere za 18 dní. To je približne 20 kníh ročne.  Slušné, nie?

Ak zvládnete viac, stanovte si vyšší cieľ. Ak sa vám zdá 20 veľa, pokojne to znížte. Dôležitejšie ako počet strán za deň, je vybudovať si návyk.

Nebojte sa knihu odložiť a nedočítať

Čítanie má byť pre vás relaxom, zdrojom inšpirácie, motivácie a informácií. Ak to tak nie je, a pri čítaní sa trápite, nemá to zmysel. Odložte knihu nabok (neskôr sa k nej môžete skúsiť vrátiť) a prejdite k niečomu čo vás bude baviť. Kedysi som si vravel, že keď už som si knihu kúpil, mal by som ju dočítať – inak to bola zbytočná investícia. Dnes viem, že čas je pre mňa cennejší a nechcem ním mrhať na knihu, ktorá ma nebaví.

Hľadajte relevantné knižné tipy

Aby ste nestrácali veľa času výberom kníh, a zároveň, aby ste mali väčšiu istotu, že vás budú baviť, nechajte si poradiť od toho, komu dôverujete, alebo od osobností, ktoré sledujete.

Celosvetovo populárne sú napríklad zoznamy odporúčaných kníh od Billa Gatesa, Tima Ferrisa, či Warrena Buffeta.

Ak by ste chceli knižný tip od slovenských miliardárov, nájdete ich v tomto Forbes článku.

Tu zase nájdete odporúčania od zakladateľa Martinusu, Michala Meška.

Inšpiráciou môžu byť pre vás aj moje recenzie vybraných kníh v sekcii Vzdelávanie.

Hľadajte výhodné nákupy

Hľadajte zľavy, či výhodné balíky, a za rovnakú sumu získate viac kníh. Každé kníhkupectvo má zľavnené tituly, v ktorých obvykle nájdete niečo z každého žánru. Môžete tiež kupovať knihy v antikvariáte.

Spomínate si ešte na knižnice? Ešte stále existujú. J Tisíce kníh na dosah, a nemusíte si ich ani kupovať. Ja síce knižnice nenavštevujem, ale je to najmä preto, že som okrem vášnivého čitateľa kníh, aj ich vášnivý zberateľ.

Čítajte vždy keď sa dá

Majte knihu vždy po ruke, a keď máte chvíľu času, neváhajte ju otvoriť. Posilníte tým svoj zvyk a v konečnom dôsledku toho prečítate oveľa viac.

Snažte sa využiť najmä čas, keď na niečo čakáte. Profesor Richard Larson z MIT v minulosti vyrátal, že priemerný Američan strávi 2 roky života čakaním v rade. Predstavte si koľko kníh by ste prečítali ak by ste dva roky nerobili nič iné. J Síce nikdy nezistíme, či je tento údaj správny, čakaním nepochybne trávime veľa času, ktorý by mohol byť využitý produktívnejšie.

Počúvajte

Mám rád audioknihy, ale nie vždy. Som veľkým fanúšikom klasických tlačených kníh, ale pri športe alebo ceste v aute sú audioknihy skvelou možnosťou ako sa vzdelávať a zdvojovať činnosti. Zo skúseností odporúčam mať pri sebe pri počúvaní knihy vždy pero a papier, aby ste si mohli zapísať zaujímavé myšlienky. Ak práve šoférujete, môže to byť náročnejšie, ale ak sa dá, zvyknem si aspoň napísať číslo kapitoly a minútu, v ktorej som niečo zaujímavé počul. Takto viete, ktorú pasáž si máte neskôr vypočuť ešte raz.  

Vyskúšajte rýchle zhrnutia

Ak skutočne neviete, kde by ste čas na čítanie našli, využiť môžete rýchle zhrnutia. Dozviete sa gro dôležitých informácií, ktoré kniha obsahuje, a nezaberie vám to viac ako 10 – 15 minút. Takéto zhrnutia ponúka napríklad Scribd (tzv. Snapshots), alebo Blinkist.

Koľko kníh ročne prečítate? Čo vám pomáha čítať viac? Podeľte sa v komentároch o svoje tipy s ostatnými.