Dnes vám predstavím jednu z mojich najobľúbenejších služieb, ktorej som spokojným predplatiteľom – Scribd.com.  Scribd som objavil náhodou, niekoľko rokov dozadu, pri hľadaní zdrojov pre písanie záverečnej práce na vysokej škole.

Čo je Scribd?

Scribd je online knižnica ponúkajúca státisíce e-kníh, audiokníh, podcastov, dokumentov a časopisov, prevažne v angličtine, ale občasne narazíte aj na iný svetový jazyk. Funguje globálne, všade na svete, a vďaka aplikácii máte neobmedzené možnosti vzdelávania vždy po ruke. Vždy keď ma nejaká nová kniha zaujme, v prvom rade ju hľadám na Scribd, a často ju tam aj nájdem.

Pre koho je určený?

Pre všetkých, ktorí radi čítajú, vzdelávajú sa, objavujú. Nájdete tu knihy všetkých žánrov, a preto je prakticky jedno aká oblasť vás zaujíma, pretože takmer určite tu nájdete to, čo potrebujete. Navyše, je to skvelý zdroj svetových akademických výskumov, ktoré študenti potrebujú do svojich záverečných prác na vysokej škole – tak som objavil Scribd aj ja.

Predpokladám, že keď čítate tento blog, zaujíma vás osobnostný rozvoj. Ak si napríklad vyhľadáte self improvement, Scribd vám ponúka 223 150 kníh, 26 750 audiokníh, 9110 podcastov, 10 353 rôznych novinových článkov a 2,7 milióna dokumentov.

Koľko Scribd stojí?

Scribd stojí mesačne 10 €. Za túto cenu získate neobmedzený prístup ku všetkým knihám, audioknihám, dokumentom, časopisom – ku všetkému čo služba ponúka. Štandardne je k dispozícii 30-dňová skúšobná doba zdarma, počas ktorej máte možnosť otestovať si, čo všetko predplatné ponúka. Ako dlhodobý predplatiteľ vám však môžem skúšobnú dobu predĺžiť až na 60 dní, ak sa zaregistrujete cez tento link. ⬇️

Ako môžete Scribd používať?

Vašim najdôležitejším nástrojom sa stane mobilná aplikácia Scribd, v ktorej môžete čítať knihy, počúvať audioknihy, ale aj prezerať všetok ďalší obsah. Či už ide o knihu alebo audioknihy, máte dve možnosti:

 • Používať Scribd online
 • Stiahnuť si obsah priamo do telefónu, a používať v aplikácii aj offline

Samozrejme, stále vám ostáva možnosť čítať a počúvať knihy aj na vašom počítači, v prostredí scribd.com, po prihlásení sa do účtu.

Či už používate scribd na počítači alebo v aplikácii, počas čítania kníh môžete vkladať záložky, poznámky a zvýrazniť si pre vás dôležité veci. Taktiež môžete použiť záložky aj pri audioknihách.  

Bonusy k predplatnému:

Scribd Perks

Súčasťou predplatného sú tzv. Perks. Doplnkové bonusy a spolupráce s inými službami, ktoré vďaka predplatnému Scribd získate buď zadarmo alebo so zľavou. Tiet Perks sa zvyknú po čase zmeniť, aktuálne, počas písania tohto článku, sú to tieto:

Snapshots

Snapshots sú veľmi šikovné zhrnutia kníh, ktoré ľahko a rýchlo skonzumujete. Obsahuje najdôležitejšie prvky a body kníh, ktoré by vám nemali ujsť. Tieto Snapshots sú dostupné v textovej forme, aj v audio forme.  

Snapshots majú približne 15 – 20 strán a prelúskate sa nimi za v priemere za 10 minút. Audio verzia snapshots je zase skvelá voľba ak máte iba pár minút a chcete sa niečo zaujímavé dozvedieť – obvykle trvajú 2-3 minúty.

Zhrnutie

Moje odporúčania:

 1. Ak čítate (alebo počúvate) veľa, som si istý, že so službou budete spokojný. Zároveň to pre vás môže byť dobrá motivácia ako čítať viac kníh. Ak po knihe siahnete iba občas, asi sa vám viac oplatí si raz za čas kúpiť knihu v Martinuse a finančne vás to vyjde rovnako. Čo sa mne páči na Scribd je rôznorodosť a vzájomné dopĺňanie sa. Mnohokrát vyhľadávam nejaký titul a nenájdem ho síce ako knihu, ale nájdem ho ako súčasť môjho predplatného vo forme audioknihy.
 • Ak vás zaujala iba jedna konkrétna kniha a nemáte záujem o nič iné – počkajte si na obdobie, kedy budete mať dostatok času si knihu prečítať, a vtedy začnite svoju 60-dňovú skúšobnú dobu, a potom uvidíte.
 • Ešte predtým, než si zakúpite predplatné, pozorne si prezrite čo Scribd ponúka. Aj bez zaplateného predplatného si môžete prezerať aké tituly sú v ponuke a prečítať alebo vypočuť ukážku. Pokojne si vyhľadajte názvy kníh, o ktoré máte záujem a ľahko zistíte či sa na Scribd nachádzajú alebo nie. Je potrebné spomenúť, že Scribd samozrejme neponúka všetky knihy sveta, a aj mne sa stalo, že som tam nenašiel to čo som hľadal, v žiadnej podobe. Zatiaľ to však bolo iba ojedinele.

Okrem toho sú niektoré Dokumenty dostupné na stiahnutie aj bez toho, aby ste mali predplatné, alebo si jeho stiahnutie môžete „kúpiť“ tým, že nahráte do knižnice svoj vlastný súbor. Takto sa môžete dostať k zaujímavým zdrojom a informáciám aj bez toho, aby ste platili predplatné.

 • Nezabudnite si prezrieť sekciu Documents. Veľa kníh sa mi podarilo nájsť ako pdf súbory medzi dokumentami, dostupné na stiahnutie. Výhodou je, že keďže pdf je štandardný formát, môžete si ho skopírovať (alebo skonvertovať) do čítačky kníh, alebo jednoducho vytlačiť. Na rozdiel od e-kníh, ktoré môžete čítať iba v počítači alebo v mobilnej aplikácii.

Scribd je pre mňa každodenný zdroj vzdelávania, za veľmi priateľskú cenu. Až budete najbližšie zvažovať kúpu nejakej knihy, pozrite sa, či náhodou nie je dostupná na Scribd. Ak áno, s 60-dňovou skúšobnou dobou získate knihu zdarma, a nemusíte ju kupovať. Ak ste však, tak ako ja, knižný nadšenec, možno si to predplatné aj ponecháte.

Výhody:

 • Veľké množstvo kníh aj audiokníh – nemusíte ich kupovať osobitne, ale máte všetky pokope v jednej cene
 • Obsahuje aj bestsellery a nové knihy
 • Obsahuje aj časopisy (napríklad Fast Company)
 • Obsahuje aj Podcasty
 • Ponúka Snapshots – krátke zhrnutia, ktoré Vám zaberú iba pár minút

Nevýhody:

 • Niektoré nové publikácie sú dostupné iba pár týždňov a môže sa stať, že niektoré knihy tu jednoducho nenájdete
 • Knihy môžete čítať iba pomocou Scribd aplikácie (na desktope, alebo na mobilnom zariadení) a nemôžete si ich stiahnuť, vytlačiť alebo presunúť do svojej čítačky

Aký typ kníh preferujete? Tlačené, e-booky alebo audio knihy? Ako by pre vás bol Scribd najužitočnejší?