Čo je to prvé, čo urobíte keď sa ráno zobudíte? Rozdielom medzi úspešným a priemerným dňom môže byť práve vaša ranná rutina.

Rutina nás odbremeňuje od množstvo malých rozhodnutí, ktoré musíme urobiť. Ak niečo robíte opakovane, nezmýšľate sa nad tým, čo robiť a ako to robiť. Proste to urobíte tak, ako vždy. Získavate tým čas na iné, dôležitejšie veci a rozhodnutia.

Vytvára štruktúru a systém, o ktorý sa môžete kedykoľvek oprieť. Nezáleží na tom, aké ťažké obdobie práve prežívate. Vo svete kde množstvo vecí okolo seba neviete ovplyvniť, poskytuje rutina útočisko – niečo nemenné, stabilné. Niečo čo poznáte a čo vám funguje. Slúži na získanie rámca – na ohraničenie dňa. Je stabilnou súčasťou vášho dňa a udáva smer.

Vybudujte si rannú rutinu a získajte viac času, sústredenejšiu činnosť, poriadok a systém.

Tu je 10 tipov pre vybudovanie rannej rutiny, ktorá vám vydrží:

1. Inšpirujte sa, ale nájdite si vlastnú cestu

Toto možno nie je pre budovanie rutiny ten úplne najdôležitejší bod, ale je fajn ním začať. Na internete, v knihách, ale aj v tomto článku nájdete príklady rutín iných ľudí. Často to budú úspešný podnikatelia, manažéri, riaditelia, športovci, ktorým by ste sa chceli podobať.

Benjamin Spall a Michael Xander sa rozhodli preskúmať rutiny známych a úspešných osobností trošku hlbšie. Dohodli si viac ako 300 rozhovorov, medzi inými aj s prezidentom spoločnosti Pixar, spoluzakladateľom Twitteru, či trojnásobnou olympijskou medailistkou. Do ich knihy My morning routine (nájdete na Scribd.com) sa dostalo 64 rozhovorov, v ktorých každá úspešná osobnosť popisuje svoju rannú rutinu. Zaujímavé sú však aj všeobecné štatistiky z troch stoviek rozhovorov:

Vaša rutina Vás posunie bližšie k úspechu a cieľom. Musí byť však Vaša. Ak začnete postupovať podľa rutiny Steve Jobsa, neposunie Vás k úspechu, a už vôbec nie k úspechu v takom rozmere, v akom ho zažil Jobs. Rutiny iných, úspešných ľudí, sú skvelou inšpiráciou pre budovanie vlastných rituálov. Nekopírujte však jedna k jednej rutinu iných, iba preto, že vďaka nej dosiahli úspech.

2. Zamyslite sa nad pridanou hodnotou

Ak ste doteraz žiadnu rutinu nemali, začiatky budú pravdepodobne náročné. Preto si hneď na začiatku ujasnite, čo pozitívne Vám rutina prinesie. Je to viac času na to, čo je pre Vás dôležité? Je to lepšia organizácia práce? Je to odbremenenie od triviálnych rozhodnutí?

Ujasnite si, čo najdetailnejšie, prečo chcete budovať rutinu. Ak niekedy v priebehu zaváhate a nebude sa vám chcieť v rutine pokračovať, spomeňte si na pridanú hodnotu a prečo to vlastne robíte.

Pár otázok, ktoré Vám môžu pomôcť pri hľadaní pridanej hodnoty:

Aký pocit budem mať vždy po zvládnutí každej rutiny?

Čo mi rutina prinesie v dlhodobom meradle, ak sa jej budem venovať pravidelne? Pre koho to robím?

3. Vyberte si vhodný čas

O rutine sa obvykle hovorí ako o rannom rituály na nakopnutie dňa. Hoci skutočne väčšina, vrátane mňa, má zaužívanú rannú (a večernú) rutinu, vyberte si čas, ktorý bude ten najvhodnejší pre Vás. Každý má inú prácu a štruktúru dňa.

Osobne odporúčam a prikláňam sa k rannej rutine, z dvoch dôvodov:

  • Začínate deň keď ešte všetci spia – všetkých predbiehate a obvykle máte najväčší pokoj
  • Zvládnutie rannej rutiny je prvý úspech dňa, ktorý Vás nakopne do ďalšej práce

Ako vybrať vhodný čas?

Rozanalyzujte si svoj deň. Rozmeňte ho na hodiny a minúty. Ako vyzerá Váš štandardný pracovný deň? Kedy vstávate, čo robíte, čo raňajkujete, kedy odchádzate do práce, čo robíte v práci a ako dlho, koľko času vám zaberú presuny, čo robíte po práci, kedy chodíte spať?

Pripravte si harmonogram štandardného dňa a zmyslite sa, kde by ste mohli rutinu vtesnať. Máte pocit, že na rutinu nie je miesto? Porozmýšľajte, ktoré vaše bežné činnosti viete obmedziť, aby ste získali viac času.

Ak pracujete na smeny alebo máte nepravidelnú pracovnú dobu, musíte sa nad časom rutiny zamyslieť ešte hlbšie. Pravdepodobne nebudete mať jeden štandardný deň. No aj tak vo svojich dňoch určite nájdete opakujúce sa okolnosti – akési typy dní. Nájdite tieto typy dní, rozanalyzujte každý z nich a v každom si nájdite čas na rutinu. V tomto prípade tie časy budú rôzne, ale dôležité je si rutinu naplánovať a opakovať, hoci v iných časoch.

4. Vyberte si vhodné činnosti

Vaša rutinu by mala pozostávať z činností, ktoré sú pre Vás dôležité a prinesú pridanú hodnotu. Napriek tomu, si aj spomedzi nich treba vybrať tie, ktoré budú najvhodnejšie. Napríklad, tento článok som začal písať o 4:45 ráno. Rozhodol som sa, že moja ranná rutina bude pozostávať z písania článkov. Písaniu však predchádajú ďalšie nevyhnutné činnosti, ako príprava, prieskum, získavania informácií, vhodná téma, najlepší nadpis a podobne. Hoci aj tieto veci sú pre mňa dôležité a pre kvalitný článok nevyhnutné, rozhodol som sa, že ráno budem iba jednoducho písať, nič viac.

Získavanie informácií, rozmýšľanie nad nadpisom a ostatné činnosti by mi zabrali veľké množstvo času, ale zároveň by za mnou nebolo vidno veľa práce. Namiesto toho radšej články píšem, to znamená, že každé ráno za sebou vidím kus práce, v podobe niekoľkých stoviek napísaných slov. To je pre mňa prvý ranný úspech, ktorý ma posúva ďalej.

Vyberajte pre to vhodné činnosti, ktoré Vás nakopnú a posunú ďalej.

5. Plánujte so zameraním na detaily

Keď už máte vybraný vhodný čas aj činnosti, naplánujte si svoju rutinu čo najdetailnejšie. Ideálne až na minúty.

Spočiatku, keď rutinu budujete, je dôležité mať ju naplánovanú do čo najväčších detailov. Plán Vám pomôže začať. Zrazu budete mať postup krokov.

Niekoľko otázok, ktoré Vám pomôžu pri plánovaní rutiny:

Koľko času presne mám na moju rutinu?

Koľko minút mi zaberie príprava? (Ranná hygiéna, uvarenie kávy/čaju, príprava pomôcok, a podobne)

Ktoré činnosti chcem zvládnuť a koľko času mi zaberú?

6. Vybudujte hneď dve rutiny naraz

S plánovaním so zameraním na detail, Vám pomôže vaša druhá, prípravná rutina. Ak budujete rannú rutinu, pridajte si aj večernú, a zase naopak.

Prečo je dôležitá podporná, prípravná rutina?

Ak je rutina pre nás udáva určitý rámec činností, prípravná rutina ho dopĺňa a uzatvára. Ak by som si nenašiel každý večer čas, aby som si premyslel, aký článok budem nasledujúce ráno písať, samotná ranná rutina by pre mňa nebula taká úspešná a produktívna.

Využite prípravnú rutinu na to, aby ste si naplánovali tú hlavnú. Takto budete od prvej sekundy vedieť, čo chcete urobiť a nebudete sa zdržiavať.

Obzvlášť dôležité plánovať je v neštandardných podmienkach – ak nie som doma, ak som na cestách, ak v čase mojej rutiny musím byť niekde inde. Vďaka prípravnej rutine san a túto situáciu, nuž – pripravíte, a viete svoju rutinu v prípade potreby upraviť.

7. Dajte to na papier

Nie do wordu. Zapíšte si svoju rutinu na papier. Vyčleňte si na zápisky o rutine solo zápisník, alebo využite niektoré z motivačných diárov na trhu.

Dôležité v tomto prípade nie je “iba” to, že plan vidíte pred sebou, ale aj to, že si ho sami napíšete. Nepodceňujte silu zapisovania a zahrňte ho do svojej prírpavnej rutiny.

8. Dbajte na opakovanie

Rutina bez opakovania je len jednorazová činnosť. Práve vytrvalosť občas býva problémom. Ak však máte rutinu presne naplánovanú, viete jej pridanú hodnotu, vybrali ste si vhodné činnosti a čas, eliminovali ste väčšinu obvyklých problémov.

Napriek najväčšej snahe sa Vám však určite stane, že niekedy rutinu porušíte. Nebojte sa, stáva sa to aj tým najúspešnejším. Či už to bude kvôli pracovnej ceste alebo chorobe, niekedy proste nebude možné venovať sa vašej rutine.

Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že občasné nedodržanie rutiny nie je problém a nezastaví Vás, pokiaľ rutinu máte už vybudovanú. Teda ak niečo opakovane robíte po dobu 3 mesiacov, a potom sa Vám to jeden deň nepodarí, nebudete mať problém nabehnúť späť. A to jednoducho preto, lebo Vám rutina bude chýbať.

Preto je obzvlášť dôležité opakovanie rutiny v začiatkoch, kým to ešte nemáte úplne v sebe. Až sa teda rozhodnete s budovaním rutiny, uistite sa, že v najbližšom čase Vás čakajú štandardné dni, kedy sa rutine budete vedieť venovať.

Ak začnete tesne pred dovolenkou, pracovnou cestou, počas choroby a podobne – stratíte motiváciu veľmi rýchlo.

9. Odmeňte sa

Nie je nič zlé na tom, odmeniť sa za to, čo sa Vám podarilo. Ak si svoju rutinu spojíte s niečim, čo Vám urobí radosť, posilní Vás to v jej budovaní.

Odmenou Vám môže byť východ slnka, dobrá káva, kpsok čokolády, ale aj viac času na dôležité veci.

10. Hlavne začnite

To najdôležitejšie na koniec. Nech máte akokoľvek dobrý plan na papieri, bude Vám zbytočný ak ho neuvediete do praxe. Nehľadajte výhovorky. Ak je vhodný čas na budovanie rutiny (mám pred sebou štandardné dni), začnite čo najskôr. Možno sa Vaša rutina postupne vyladí, zmeníte jednu činnosť, zrýchlite inú činnosť, niečo vynecháte. Začnite s rutinou, ktorú považujete práve teraz za dôležitú a užitočnú, a uvidíte čo sa stane.

Aké sú vase skúsenosti s rutinou a jej budovaním? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentári.