Víťazi majú niekoľko spoločných čŕt, bez ohľadu na to, v akej oblasti dosiahli svoj úspech. Jednou z nich je nepochybne ich vnútorné nastavenie a mentalita. Víťazná mentalita vám pomôže vytrvať na ceste za úspechom, aj keď prídu neočakávané prekážky. Budujte ju, starajte sa o ňu a využite ju keď veci nepôjdu práve podľa vašich predstáv.
Optimizmus
Optimizmus je dôležitou zložkou každej víťaznej mentality. Ak chcete vytrvať, nevzdať sa a prekonávať náročné prekážky, potrebujete optimizmus, ktorý je len nastavením mysle. S optimizmom viete aktívne pracovať a premieňať negatívne myšlienky na tie pozitívne. Samozrejme, nie je to ľahké, nie vždy sa to úplne podarí, je však dôležité to pravidelne skúšať.
Najbližšie keď Vám niečo nevyjde úplne podľa predstáv, namiesto toho, aby ste sa utápali v negatívnych myšlienkach, pokúste sa odpovedať si na týchto pár otázok:
- Je niečo, čo som sa pri tejto skúsenosti naučil?
- Nie je na tom náhodou z dlhodobého hľadiska niečo dobré a pozitívne?
- Čím bude táto situácia o týždeň lepšia, než je teraz?
- Stalo sa mi niečo podobné v minulosti? Ak áno, ako sa mi podarilo to zvládnuť vtedy?
Sebavedomie
Niekto ho má prirodzene a niekto s tým bojuje po celý život. Byť sebavedomý je niečo, čo sa náročne buduje a mnohokrát závidíme tým, ktorým to ide akosi automaticky. Víťazi sú sebavedomí. Veria, že dokážu veľké veci, nenechajú sa odradiť ak ich niekto kritizuje a spochybňuje a pokračujú na ceste za svojim cieľom.
Aby ste podporili svoje vlastné sebavedomie, vyskúšajte jedno rýchle cvičenie.
Vypíšte si aspoň 15 vecí, ktoré sa Vám v živote podarili. Bez ohľadu na to, aké veľké, či malé úspechy to boli.
Ak chcete aktívne začať sebavedomie budovať, začnite malými krokmi. Napríklad, ak je vašim cieľom byť networkingovým kráľom na spoločenských podujatiach, začnite tým, že oslovíte jedného človeka a na to sa vopred pripravíte.
(Ak vás zaujíma téma networkingu, nevynechajte články: 4 tipy pre váš najbližší networkingový event a Ako sa predstaviť za 30 sekúnd)
Vďačnosť
Ak chcete niečo dosiahnuť, vždy buďte najprv vďační za to, čo už máte. Mnoho autorov odporúča denne si zapisovať, za čo sme vďační. Sám som tomu po dlhý čas neprikladal veľkú dôležitosť. Ak som si aj povedal, že to teda skúsim, tak som sa iba zamyslel za čo som vďačný a povedal si to sám pre seba. Až neskôr som objavil silu zapisovania vďačnosti.
Ak sa zaviažete, že každý deň napíšete, za čo ste v ten deň vďačný, zrazu je to reálnejšie. Nie len, že sa musíte nad tým zamyslieť, musíte sa zamyslieť tak hlboko, aby ste to dokázali aj sformulovať. Navyše sa v horších časoch môžete spätne vracať k tomu, za čo môžete byť vďačný, čo Vás rýchlejšie posunie vpred a namotivuje k ďalšej činnosti.
Orientácia na riešenie
Víťazi nediskutujú o problémoch, ale riešeniach. Každý sa v živote stretne s mnohými problémami, no čo nás odlišuje, je ich riešenie. Zamerajte sa na to, čo môžete urobiť pre to, aby sa situácia zlepšila, prípadne už v budúcnosti neopakovala. Nenechajte sa paralyzovať problémom a začnite hľadať východiská a riešenia.
Niekedy je pod tlakom okolností náročné nájsť cestu von a riešenie sa zdá byť v nedohľadne. Rozmeňte si svoju situáciu na drobné a postupujte po malých krokoch vpred. Čo bude to prvé čo môžete urobiť tu a teraz?
Jednou z možností môže pre vás byť aj koučing, ktorý pomáha objavovať riešenia, ktoré človek už má v sebe.
Vízia
Steve Jobs je osoba, ktorá rozdeľuje svet. Jedni ho milujú, iní zatracujú. Bez ohľadu na to, aký máte naňho názor, nedá sa mu uprieť jedna vec – bol vizionárom, myslel inak ako ostatní, chcel zmeniť svet.
Víťazi majú predstavu kam smerujú. Vedia, čo chcú dosiahnuť. Majú víziu, svoj ultimátny cieľ, a predstavujú si ako to bude vyzerať keď ho dosiahnu.
Kde chcete byť o 10, 15, 20 rokov vy?
Makanie
Ak chcete víťaziť musíte makať. Či ide o víťazstvá v športe, biznise alebo živote, bez veľkej snahy a tvrdej práce víťazstvá nedosiahnete. Pokúste sa vždy urobiť niečo navyše. Ak niečo chcete, choďte za tým a nehľadajte žiadne výhovorky. Víťazi vedia, že iba tvrdou prácou dosiahnu svoje ciele. Aby ste videli aj krátkodobý prínos vašej tvrdej práce, stanovte si okrem dlhodobých vízií aj krátkodobé a strednodobé ciele. Takto rýchlejšie a ľahšie uvidíte prínos a posun krok po kroku.
Rutina a správne plánovanie
Viacerí úspešní ľudia sa zhodujú v tom, že ranná rutina je kľúčová pre ich úspech. Nič nie je lepšie ako začať nový deň plánovanou zmysluplnou činnosťou. Vďaka rannej rutine získate hneď na začiatku dňa pocit, že ste už niečo dosiahli – že sa vám už niečo podarilo. Ak ste nováčikom rannej rutiny, začnite v malom, napríklad tým, že si ráno po tom čo vstanete, hneď usteliete posteľ. Zdá sa vám, že to je akosi málo? Admirál William H. McRaven by s vami istotne nesúhlasil. Viac si môžete prečítať v jeho nadčasovej knihe Usteľ si.
Spoločným znakom úspešných ľudí je plánovanie. Každý má k dispozícii rovnakých 24 hodín dňa. Je len na vás, ako s nimi naložíte.
Učenie sa
Nikto učený z neba nespadol. Úspešní ľudia sa neustále vzdelávajú a učia. Získavajú nové zručnosti, učia sa na vlastných chybách, ale aj na chybách ľudí okolo. Sú otvorení novým myšlienkam, hľadajú prepojenia, nové súvislosti a nepoznané riešenia. Ani tí najúspešnejší neprestávajú s učením. Dobrým príkladom je Bill Gates, ktorý na svojom blogu Gatesnotes.com pravidelne zverejňuje odporúčania na knihy, ktoré ho zaujali, a na mnoho z nich píše aj recenzie.
Nezlomnosť
Jedna z najdôležitejších zložiek víťaznej mentality. Bolo by naivné si myslieť, že sa nám všetko v živote podarí na prvý pokus, že nás nečakajú žiadne prekážky, že svoju víziu naplníme bez problémov a tvrdej práce.
Vzdať sa je najjednoduchšie. Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými je práve v zvládaní hraničných momentov a situácií, kedy je najjednoduchšie to zabaliť. Víťazi práve vtedy zapnú naplno, a dajú do toho všetko. Ak sa najbližšie ocitnete v takejto situácii, skúste si odpovedať na tieto otázky:
- Čo to pre mňa bude znamenať ak sa vzdám?
- Čo by mi na to povedalo moje o rok staršie ja?
- Čo získam ak vytrvám a nevzdám sa?
- Aký malý krok vpred môžem teraz urobiť, aby som túto situáciu zvládol a vytrval?
Čo vám pomohlo zvládnuť náročnú situáciu? Ako sa vám podarilo nevzdať sa? Čo by ste poradili iným? Podeľte sa o svoje skúsenosti v komentároch.