Poznáte ten pocit, keď si večer otvoríte diár, a zistíte, že ste nestihli ani polovicu toho, čo ste mali naplánované, a rozmýšľate, ako ten deň zbehol? Nižšie ponúkam 6 tipov na nástroje, ktoré vám pomôžu ušetriť a lepšie organizovať svoj čas.

Čo by ste spravili, ak by ste získali hodinu denne navyše?

Blinkist

www.blinkist.com

Skvelá pomôcka pre všetkých, ktorí radi čerpajú podnetné myšlienky z kníh, no nemajú čas ich čítať. Blinkist Vám umožní prečítať si každú knihu za neuveriteľných 15 minút. Ponúka totiž veľmi užitočné zhrnutia kníh, ktorých prečítanie Vám nezaberie viac než štvrťhodinu. Okrem toho Blinkist ponúka aj možnosť audio zhrnutia, ktoré Vám zaberie ešte menej času a počas cesty do práce takto stihnete prečítať hneď niekoľko kníh.

Blinkist takto ponúka viac ako 2500 titulov v anglickom jazyku, v oblastiach manažmentu, komunikačných zručností, leadershipu, osobnostného rastu, motivácie, inšpirácie, psychológie a histórie.

S ich appkou navyše máte prístup ku všetkým knihám aj offline.

Blinkist ponúka 7-dňovú skúšobnú verziu. Po jej skončení Vás bude stáť niečo pod 8,50 € za mesiac.

Freedom

www.freedom.to

Freedom je výborný nástroj, ktorý vás núti k produktivite. Blokuje totiž všetky weby a aplikácie, ktoré by vás pri intenzívnej práci mohli vyrušovať, respektíve, ktoré by ste inštinktívne zapli, aby ste sa danej práci vyhli.

Vo freedom si nastavujete tzv. Sessions. Teda bloky, počas ktorých nechcete byť rušení. V rámci každého bloku si nastavíte presné obmedzenia. To znamená zablokujete konkrétne weby a aplikácie (napr. Youtube, Instagram, Facebook, 9gag), na všetkých vašich zariadeniach. Počas danej session, sa na tieto weby a aplikácie nedostanete. Viete to obísť, ak celú session zrušíte. Ak sa však bojíte, že by ste svoje vlastné pravidlá obchádzali, zapnite si tzv. Locked Mode. Týmto danú session uzamknete, a po dobu jej plánovaného trvania ju nebudete vedieť zrušiť. Neostane Vám nič iné, iba robiť to, kvôli čomu ste Freedom využili.

RescueTimer

www.rescuetimer.com

Pomocou Rescue Timer zistíte, kde počas dňa strácate najviac času. Táto pomôcka pracuje na pozadí počítača a sleduje vašu aktivitu. V detailnom reporte Vám dokáže povedať presne, koľko minút či hodín, ste strávili na konkrétnych stránkach a aplikáciách. To Vám pomôže utvoriť si obraz o vlastnom dni a produktivite, ktorú dosahujete. Navyše RescueTimer umožňuje nastovovať si vlastné ciele (napríklad stráviť menej ako hodinu na Instagrame), alebo nastaviť upozornenia, ak čas strávený pri používaní určitej aplikácie prekročí vami stanovenú hranicu (napríklad 2 hodiny strávené na emailoch).

Toto všetko ponúka RescueTimer zdarma pre všetkých a navždy.

K tomu ponúka ešte Premium službu, ktorá sleduje aj čas strávený offline (meetingy, telefonáty), ponúka ešte detailnejšie reporty, blokuje vami vybrané stránky, sleduje vaše úspechy. To všetko za 6 € mesačne.

Evernote

www.evernote.com

Evernote je populárny digitálny diár a zápisník, vďaka ktorému už na nič nezabudnete. Spracujte si jednotlivé projekty do čiastkových úloh, priraďte im termín a pokojne pracujte. V basic verzii Evernote, ktorá je zdarma, navyše môžete pripájať akýkoľvek digitálny obsah z webu – články, obrázky, pdf súbory – prakticky čokoľvek. Taktiež môžete všetok svoj digitálny obsah zdieľať s hocikým, aj s ľuďmi, ktorí s Evernote nepracujú.

Evernote Premium ponúka navyše možnosť prístupu k poznámkam offline, rýchlejšie a prepracovanejšie vyhľadávanie vo vlastných poznámkach, a viaceré možnosti označovania a triedenia informácií, viac možností pripájania dokumentov k svojim poznámkam a rozšírené možnosti zdieľania obsahu. To všetko za 7€ mesačne.

Pocket

www.getpocket.com

Pocket Vám umožňuje vybudovať si vlastnú digitálnu knižnicu a čo je ešte lepšie – prístupnú aj offline. Uložte si „do vrecka“ články, príbehy a videá z akýchkoľvek stránok či aplikácií, aby ste si ich v pokoji prečítali, až na to budete mať viac času.

Pocket funguje na všetkých zariadeniach a ponúka platenú verziu, ale aj verziu zdarma.

Dôležité funkcie, ktoré z Pocketu robia výborný nástroj, sú dostupné aj v základnej verzii, ktorá je zdarma. To znamená ukladanie obsahu z akýchkoľvek webov a appiek, automatická synchronizácia so všetkými vašimi zariadeniami, ale aj možnosť prezerať si vašu knižnicu offline. Budete však musieť strpieť reklamy.

Platená verzia ponúka, okrem eliminácie reklamy, lepšiu organizáciu a zoradenie vašich uložených zdrojov, rozšírenú možnosť vyhľadávania v knižnici (full-text vyhľadávanie, vyhľadávanie podľa autora či témy), a najmä permanentné uloženie obsahu. To znamená, že stránka, článok či video budete mať po ruke tak, ako ste si ho uložili, aj keby sa obsah zmenil, stránka zanikla alebo bola zmenená.

Pocket premium vás vyjde na niečo cez 3 € / mesačne.

Grammarly

www.grammarly.com

Grammarly je veľmi užitočný nástroj pre všetkých, ktorí pri svojej práci či štúdiu využívajú písanú angličtinu. Počas toho ako píšete text v angličtine, ho Grammarly okamžite vyhodnocuje a upozorňuje na základné gramatické chyby –  chýbajúci člen, množné čísla, ale tiež opravuje preklepy a ponúka návrhy iných slov.

Grammarly je vlastne plug-in, ktorý funguje pri každom písaní v online priestore – či už je to písanie emailu v akomkoľvek emailovom klientovi, alebo písanie postov na facebooku, linkedine či twitteri.

Táto služba je pre všetkých zdarma a stáva sa solídnou pomôckou pri každodennom písaní. Ak však píšete dôležité pracovné dokumenty, školskú prácu,  prípadne vlastný blog, kde je potrebná 100% angličtina, určite odporúčam Grammarly premium.

Pri prémiovej službe získavate pokročilejšiu kontrolu gramatiky, štylistiky a stavby vety. Navyše Vás bude Grammarly aj vzdelávať. Nie len, že ponúkne vhodnú opravu, ale vysvetlí aj jednotlivé gramatické pravidlá. Ďalšou veľmi užitočnou funkciou (aj keď zatiaľ iba pre Windows) je integrácia Grammarly do Microsoft Word. Kým verzia zdarma funguje len online, Premium Vás bude okamžite opravovať aj pri písaní vo Worde.

Grammarly Premium môžete mať už za 11 € / mesačne.

Poznáte iný nástroj, ktorý by ste odporučili? Pomôžte ostatným a podeľte sa o svoje skúsensoti v diskusii.